Yutan Boğa Formasyonu (Bullish Engulfing)

Yutan Boğa formasyonu (Bullish Engulfing Pattern), en önemli mum formasyonlarından biridir. Bu formasyon iki mumdan oluşur ve üçüncü mumda formasyonun teyidi aranır.

Birinci gün küçük siyah bir mum, ikinci gün ise daha büyük beyaz bir mum oluşur. İlk günkü siyah mumun gövdesini, ikinci günkü beyaz mumun gövdesi tamamen içine alır. İlk mumun gövdesinin tam oluşmaması yani mumun doji olması formasyon için bir engel teşkil etmez. Kuyrukların durumu da bu formasyonda önemsizdir.

Düşen veya düzeltme yaşayan (yani peş peşe düşen mumların olduğu) bir piyasada oluşması durumunda bu formasyon bir dönüş sinyalidir. İlk siyah mum piyasanın satış yediği fakat açılış ile kapanış arasındaki farkın görece az olduğu bir gündür. İkinci gün piyasa açılışta satıcıların ağırlığı ile önceki günün de altında açılır fakat gün içerisinde alıcılar kontrolü ele alır ve beyaz bir mum oluşturur. Alıcılar o kadar sağlam giriş yapmışlardır ki önceki günün açılış seviyesinin de üstünde piyasayı kapatmayı başarırlar. Böylece, önceki gün satıcıların piyasada bıraktığı izi silmiş olurlar. Bu sıradan bir pozitif kapanmadan daha değerlidir.
yutan boğa formasyonu

Yutan boğa formasyonundan sinyali almış olan tecrübeli bir traderın yapması gereken şey üçüncü gün iki önemli anı beklemektir. İlki alış yapmak için formasyonun teyidi olarak fiyatların ikinci günkü kapanış fiyatını yukarı kırması, ikincisi ise alım yaptı ise zarar kesmek için stop loss seviyesi olarak veya henüz yapmadı ise artık formasyondan umudu kesmek ve piyasada alıcıların nefesinin kesildiğinden emin olmak için fiyatların ikinci günün en düşük seviyesini aşağı yönlü kırmasıdır.

***
Bu yazıyı faydalı bulduysanız, ücretsiz ABONE olup, yeni yazılarımdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.
***
Ayı Mum Formasyonları listesine ulaşmak için tıklayınız.
Boğa Mum Formasyonları listesine ulaşmak için tıklayınız.

 9,891 toplam,  5 bugün