Yutan Ayı Formasyonu (Bearish Engulfing)

Yutan Ayı formasyonu (Bearish Engulfing Pattern), her piyasada sıklıkla görülen önemli mum formasyonlarından biridir. Bu formasyon iki mumdan oluşur ve üçüncü mumda formasyonun teyidi aranır.

Birinci gün küçük beyaz bir mum, ikinci gün ise daha büyük siyah bir mum oluşur. İlk günkü beyaz mumun gövdesini, ikinci günkü siyah mumun gövdesi tamamen içine alır. İlk mumun gövdesinin tam oluşmaması yani mumun doji olması formasyon için bir engel teşkil etmez. Kuyrukların durumu da bu formasyonda önemsizdir.
Yutan Ayı Formasyonu

Yükselen bir piyasada oluşması durumunda bu formasyon bir dönüş sinyalidir. İlk beyaz mum açılış ile kapanış arasındaki farkın görece az olduğu bir gündür. İkinci gün piyasa açılışta alıcıların ağırlığı ile önceki günün kapanış fiyatının da üstünde açılır fakat gün içerisinde satıcılar kontrolü ele alır ve siyah bir mum oluşturur. Satıcılar, o kadar sağlam giriş yapmışlardır ki önceki günün açılış seviyesinin de altında piyasayı kapatmayı başarırlar. Böylece, önceki günkü boğaların bıraktığı ayak izini silmiş olurlar. Bu sıradan bir negatif kapanmadan daha önemlidir.

Yutan ayı formasyonundan sinyali almış olan tecrübeli bir traderın yapması gereken şey üçüncü gün iki önemli anı beklemektir. İlki satış yapmak için formasyonun teyidi olarak fiyatların ikinci günkü kapanış fiyatını aşağı kırması, ikincisi ise satış yaptı ise zarar kesmek için stop loss seviyesi olarak veya henüz yapmadı ise artık formasyondan umudu kesmek ve piyasada satıcıların nefesinin kesildiğinden emin olmak için fiyatların ikinci günün en yüksek seviyesini yukarı yönlü kırmasıdır.
***
Bu yazıyı faydalı bulduysanız, ücretsiz ABONE olup, yeni yazılarımdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.
***
Ayı Mum Formasyonları listesine ulaşmak için tıklayınız.
Boğa Mum Formasyonları listesine ulaşmak için tıklayınız.

 1,352 toplam,  1 bugün