Wolfe Formasyonu (Wolfe Waves)

Bill Wolfe tarafından keşfedildiği için Wolfe formasyonu, Wolfe Wave ya da Wolfe Dalgaları olarak meşhur olan bu formasyon pek çok analiste oldukça karmaşık gelen bir formasyondur. 5 dalgadan oluşan bu formasyona ilişkin en önemli detayları çok net ve basit olarak bu yazıda paylaşacağız.

Bill Wolfe’nin formasyonu keşfi bir kanal içinde hareket eden fiyatların, bir tuzak (false breakout) yaptıktan sonra genellikle mevcut trendin tersine bir hareket yaptığını tespit etmesinden sonra olmuştur.
wolfe formasyonu - bullish

Formasyon Tespiti
Formasyonun tespiti için önce fiyatların bir kanal oluşturması gerekmektedir.
Fiyat kanalının paralel, simetrik ve düzgün olması daha doğru sonuçlar vermektedir.
İlk 3 dalga, kanalı oluşturdukları için doğal olarak kanal destek ve direnci üzerinde 4 nokta oluşturmalıdır. Dalgaların zaman aralıkları yani açıları birbirleri ile uyumlu olmalıdır.

Eğer kanal yukarı yönlü ise 4. dalga kanalı kırarak bir miktar kanalın üstünde biterek 5. noktayı oluşturmalıdır.
Eğer kanal aşağı yönlü ise 4. dalga kanalı kırarak bir miktar kanalın altında biterek 5. noktayı oluşturmalıdır.

Bu tuzak yani false breakout sonrası fiyatlar kanala geri dönerse Wolfe formasyonu belirmeye başlamıştır. Böyle bir durumda kanal yönünün tersine güçlü bir dalga olasılığı gündeme gelmektedir. İşte bu meşhur 5. dalgadır.
wolfe formasyonu - bearish

Formasyonda Hedef Tespiti
False breakout sonrası kanala geri dönme ile başlayan formasyon tespitinde hedefe gidene kadar yaşanacak 5. dalgada yüksek ivmeli bir hareket beklenir.
Bu hareket genelde 1 numaralı noktadan başlayıp 4 numaralı noktaya uğrayarak geçen ve 5 numaralı nokta izdüşümündeki bir hedefe ulaşır.

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız, ücretsiz bültenimize abone olabilirsiniz.

 5,878 toplam,  5 bugün