Sonuçlar Modeli : Karar vermeyi geciktirmek yanlıştır

Bu yazıda, Sonuçlar Modeli olarak bilinen ve karar vermeyi geciktirmenin yanlışlığını ortaya koyan bir çalışmadan bahsedeceğiz. Hepimiz günlük hayatımızda pek çok karar veriyoruz. Karar vermeye hazır olduğumuzda verdiğimiz kararlar oldukça kolay olur. Karar vermeye kendimizi hazır hissetmediğimizde ise, genellikle sancılı bir süreç yaşarız ve şartlar bizi aşırı zorlamadığı sürece karar vermeyi geciktiririz. 

Kararlarımızı erteleriz çünkü emin değilizdir, geleceği net göremeyiz, vereceğimiz karar bazen risk içerir veya faydalarından tam emin olamayız. Belirsizlik bizi korkutur veya çekincelerimiz oluşur. Böyle bir durumda, karar vermeyi ertelemek bize mantıklı gelir. Çünkü zamanla karar vereceğimiz duruma ilişkin gözlemlerimiz artar ve yeni bilgi ve veriler ile sonuçlara ilişkin tahminlerimiz daha da netleşir. Mükemmel kararlar için eksiksiz veri ve tam bilgi gerekir. En az riskle mükemmel karara ulaşmayı bekleriz. Fakat zamanında verilen karar ile geç verilen karar arasında çok önemli bir fark vardır, bu da kararın sahip olduğu değerdir. Aslında kararı geciktirmek de risk içerir ve zaman içerisinde verilecek kararın önemi düşer ve artık karar iyice değersiz hale gelir. Açık veriler ve somut bilgiler ışında artık karar vermek kolaydır ama değeri de o derecede azdır.

Sonuçlar Modeli

Danimarkalı bilimadamları Kristian Kreiner ve Soren Christensen zaman ekseninde bilgi düzeyi ve kararların sonuçlarının seviyesini incelemiş. Sonuçlar Modeli (The Consequences Model) adı ile meşhur olan bir model ortaya koymuşlar.

Bu iki bilim adamı doğru karar vermenin yetmediği, zamanında karar vermenin de önemli olduğunu somut bir şekilde gözler önüne sermişlerdir. Sonuçlar Modeli, karar alma konusunda cesaretli olunması ve kararların geciktirilmemesi gerektiğini somut bir şekilde göstermiştir.

Sonuçlar Modeli (The Consequences Model)

Kararların Değeri

Gecikmiş kararların değersizliği üzerine verilebilecek en belirgin tarihsel örneklerden biri coğrafi keşiflere geç katılan ülkelerin elde ettikleri nispeten sınırlı kazanımlardır. Bir diğeri de, İtilaf Devletleri ile bir olup 1. Dünya Savaşı’na girmesine rağmen geç kaldığı için ait olduğun ittifakın elde ettiği zaferinin meyvelerini toplayamayan İtalya’dır.

Unutulmaması gerekir ki, aslında karar vermeyi geciktirmek de bir karardır. Hatta kolaylığından ve rahatlığından dolayı en sık verilen karardır. Fakat asıl kararın değerini düşürmekten başka bir işe yaramaz. Zor ve önemli kararlar vaktinde verilen kararlardır.


© Copyright 2019 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. https://www.amazon.co.uk/gp/product/0141033576/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1634&creative=19450&creativeASIN=0141033576&linkCode=as2&tag=nimmonconsul-21

 186 toplam,  1 bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir