Quasimodo Formasyonu

Quasimodo formasyonu yükseliş veya düşüş trendi sonunda görülen bir dönüş formasyonudur. Teknik analizde çok popüler bir formasyon olmasa da önemli bir formasyondur. Formasyon ismini bir romandan almaktadır. Victor Hugo tarafından 1831’de yazılan Notre Dame’ın Kamburu adlı eserdeki karakterlerden Quasimodo’nun (okunuşu: kazimodo) sırtındaki kambur formasyona ilham olmuştur.

Quasimodo Formasyonunun Tespiti
3 tepeden oluşur. Ortadaki tepe diğer ikisine göre daha yüksektir. Bu haliyle OBO veya TOBO formasyonuna benzer. Fakat arada önemli farklılıklar vardır.

Trend içinde olan yani örneğin yükselen bir piyasa her seferinde yükseliş ve düzeltmeleriyle beraber Daha Yüksek Yüksek (HH) ve Daha Yüksek Düşük (HL) fiyat seviyeleri ile kendisini gösterir. Piyasanın bir sonraki düzeltmesi önceki dibin altına düştü ise (LL olursa) bu durum yükselen trend görünümünün bozulduğunun bir göstergesidir. LL oluşumu ile birlikte Quasimodo ihtimali de belirir.
Quasimodo Formasyonu

OBO ve Quasimodo Formasyonu Arasındaki Fark
Quasimodo formasyonu sıklıklar OBO formasyonu ile karıştırılır. Fakat arada önemli farklar vardır. Quasimodo formasyonunda, tepeler arasında oluşan diplerden (vadilerden) sağdaki soldakine göre daha düşük bir seviyededir. Bu haliyle OBO (Omuz Baş Omuz) formasyonundan ayrışır. OBO’daki gibi düz bir boyun çizgisi çizilemez. OBO formasyonu simetrik bir yapıya sahipken Quasimodo formasyonunda bu simetri yoktur.

OBO formasyonunda 3. tepe de oluştuktan sonra boyun çizgisinin kırılımı ile pozisyon açılır.
Quasimodo formasyonunda ise daha üçüncü tepe oluşmadan 3. tepenin oluşumuna yönelik beklenti ile pozisyon açılır. Yani ilk tepe hizasında 3. tepe oluşumu beklentisi ile satış yönünde pozisyon açılır.

Quasimodo Stratejisi nasıl çalışır?
LL oluşumu ile bozulan yükselen trend görünümü dolayısı ile sol omuz hizasının arz bölgesi olarak tepki vermesi beklenir. Bu bölgede satıcıların alıcılara galip gelmesi beklentisi ile sol omuz seviyesi civarında satış emri yazılır. Baş seviyesinin üzerine ise her ihtimale karşı Stop Loss emri yazılır. İlk dip seviyesi ilk kar al seviyesi ikinci dip ise ikinci kar al bölgesidir.

Quasimodo ve diğer formasyonlar ile ilgili örnek çalışmalara ulaşmak için tıklayınız.

 2,624 toplam,  5 bugün