PMI Endeksi nedir?

PMI yani Purchasing Managers’ Index adından da anlaşılacağı üzere Satınalma Yöneticileri Endeksi demektir. İş dünyası, ekonomist ve yatırımcılar PMI değerlerini yakından takip ederek, ekonomik faaliyetlerin gidişatı hakkında ipucu edinmeye çalışırlar. PMI değeri takip edilmesi gereken öncü bir göstergedir. Sonradan açıklanan GSMH verilerini önceden tahmin etmeye de olanak verir. 

PMI, farklı sektörlerdeki satınalma yöneticileri ile aylık olarak yapılan anketler sonucu hesaplanır. Firmaların yanıtları büyüklükleri oranında ağırlıklandırılarak hesaba katılır. Firmaların aldıkları yeni siparişler, stok seviyeleri, üretim, teslimat ve istihdam gibi farklı konulara yönelik anket soruları ile firmaların işlerindeki iyileşme ya da kötüleşmeyi anlamayı amaçlamaktadır.

PMI Endeksi nasıl hesaplanır ve nasıl yorumlanır?

PMI endeksi 0 ile 100 arasında bir değer alır. 50 değeri işlerin önceki aya göre aynı seviyede olduğunu gösterirken, 50 altında bir değer işlerin kötü gittiğini, 50 üzerinde bir değer ise işlerin önceki aya göre daha iyi gittiğini göstermektedir.

Ankete verilen olumlu yanıtların yüzdesi 1 ile, olumsuz verilen yanıtların yüzdesi 0 ile değişim olmadığı yönünde verilen yanıtların yüzdesi ise 0.5 ile çarpılarak endeks değeri hesaplanır. Ülkemiz için yayınlanan son 5 yıllık İmalat PMI verileri aşağıda verilmiştir.

Güncel PMI verilerini aşağıdaki 2 kaynaktan takip edebilirsiniz.


© Copyright 2020 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

 140 toplam,  1 bugün