Parabolic SAR

Parabolic SAR nedir?

Bu sene (2021) Nisan ayında vefat eden J. Weller Wilder Jr., teknik analiz dünyasında pek çok indikatörün babası olarak bilinir. Bunlardan biri de onun geliştirdiği Parabolic SAR’dır. SAR kelimesi, “Dur ve Pozisyon Değiştir” anlamında “Stop and Reversal” kelimelerinin kısaltmasıdır. Piyasadaki trend dönüşlerini tespit etmek için geliştirilmiştir.

Parabolic SAR’ın hesaplanışı biraz karmaşık gelebileceğinden detayına burada girmeyeceğim. Fakat aşırı yani uç fiyatları baz alarak hesaplama yapıldığını söylemekte de fayda var.

Parabolic SAR nasıl yorumlanır?

Bir fiyat grafiğine Parabolic SAR indikatörü eklediğinizde, fiyat grafiğinin üstünde veya altında noktalar çıktığını görürsünüz. Noktalar fiyatların üzerinde ise Satış yönünde olma anlamı taşır. Noktalar fiyatların altında ise Alış yönünde olma anlamı taşır. Trend devam ettiği sürece Parabolic SAR, fiyat grafiğine göre konumunu değiştirmez. Parabolic SAR’ın üstten alta geçmesi AL, alttan üste geçmesi ise SAT sinyali üretir.

parabolic sar
Parabolic SAR’ın Kullanımı

Pozisyon açma ve kapatma seviyelerini tespit etmek için kullanılabilir.
Trendi takip ettiğinden “İz Süren Zarar Kes” emri (Trailing Stop Loss) için kullanılabilir.

University of Houston’da yayınlanan bir akademik araştırmada, 17 yıllık S&P 500 piyasa verisi incelenmiş ve Parabolic SAR’ın % 95 güven aralığında sonuç verdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle geçmiş veri ile geleceğe ilişkin bir öngörü çizdiğini söyleyebiliriz.

Tavsiye ve Uyarılar
Parabolic SAR, yatay piyasalarda verimli çalışmaz.
Parabolic SAR bazen geç tepki verebilir.
Başka bir indikatörle beraber kullanılmasında fayda vardır. J. Weller Wilder Jr., kendisi de, Parabolic SAR’ın tek başına kullanılmasını tavsiye etmemiştir. Farklı indikatörler ile teyit edilmesini önermiştir. Biz de bu görüşe aynen katılıyoruz.

İleri Okuma için Öneriler
1) New Concepts at Technical Trading, J. Weller Wilder Jr.
2) Comparison of Three Technical Trading Methods, Timothy C. Pistole,

© Copyright 2021 Ayhan Gökner

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.

 473 toplam,  1 bugün