OBO (Omuz Baş Omuz) Formasyonu

OBO yani Omuz Baş Omuz formasyonu en sık rastlanan, en kolay tespit edilen ve en güvenilir formasyonlardan biridir. Görünüm olarak baş ve iki omuz görünümünde olduğundan formasyona bu ad verilmiştir. Başın birden fazla, omuzların ikiden fazla olması formasyonun OBO olmasına engel değildir.

OBO (Omuz Baş Omuz) Formasyonu Tespiti
Fiyatlarda yükseliş yaşanırken birinci tepe oluşur fakat hemen ardından gevşeyerek geri çekilir. Geri çekilmeden sonraki yükseliş ise daha uzun solukludur ve daha yüksek bir tepe yapar. Fakat ikinci tepeden sonra da bir geri çekilme yaşanır. Üçüncü tepe girişiminde alıcıların enerjisi azalmıştır ve ikinci tepeye geçme girişimi olumsuz sonuçlanır. Bu aşamadan itibaren OBO oluşum senaryosunu önemsemek gerekir.
Birinci ve ikinci tepelerden sonraki düşüş seviyeleri yani birinci ve ikinci diplerden çekilen doğru artık bir destektir ve formasyonda Boyun Çizgisi olarak adlandırılır. Üçüncü tepeden inişte boyun çizgisinin kırılması durumunda formasyon tamamlanmış olur.

Boyun çizgisinin yatay ya da eğimli olmasının bir önemi yoktur. Sadece doğrusal olarak diplerin aynı hizada bulunmaları yeterlidir.
obo formasyonu

Formasyondan Çıkış
Boyun çizgisinin altındaki kapanış ile formasyon tamamlanmış olur. Çok önemli olan bu desteğin kırılması artık yükseliş umutlarının sonu olarak yorumlanır zira satıcıların kontrolü ele aldığının en somut kanıtıdır.

Formasyondan Çıkışta Hedef
OBO formasyonundan çıkışta hedef Boyun Bizgisi ile Baş yüksekliği arasındaki mesafe kadar bir harekettir.

OBO Formasyonu ve diğer formasyonlar ile ilgili örnek çalışmalara ulaşmak için tıklayınız.

 1,092 toplam,  1 bugün