Megafon Formasyonu

Megafon formasyonu, ilk olarak Richard Schabacker’ın 1932 yılında yayınladığı bir kitabında ele aldığı, Ters Üçgen formasyonu olarak da adlandırılan bir formasyondur.

Megafon formasyonu, fiyat hareketlerinin zaman geçtikçe daha yüksek tepeler ve daha düşük dipler çizdiği aşırı hareketli bir piyasada oluşur. Piyasa oyuncularının piyasa yönü hakkında emin olamadıkları ama alıcı ve satıcıların kısa süreli fakat şiddetli darbelerle sırayla piyasayı domine ettikleri bir görünüm çizer. Bir fiyat grafiğinde Megafon yapısını gördüğümüzde oldukça dikkatli olmak gerekir. Zira Megafon yapısı genelde tepe veya diplerde oluşur.
megafon formasyonu
Megafon Formasyonu Tespiti
Üçgen formasyonları daralma formasyonu iken Megafon formasyonları ise tersine genişleme formasyonlarıdır.
Formasyon destek ve direnç çizgileri birbirinden uzaklaşarak açılır ve megafon benzeri bir görünüm çizerler. Bunun için bir sonraki bir öncekinden yüksek en az 2 tepe ve bir sonraki bir öncekinden düşük en az 2 dip gerekir. Bu tepelerin pivot direnç ve desteklerine uygun olması gerektiğini söyleyenler de vardır.

Formasyondan Çıkış
Formasyon destek çizgisi altında veya formasyon direnç çizgisi üzerinde bir kapanış ile formasyondan çıkılmış olur. Bu çıkışın yüksek bir hacimle olması formasyondan çıkışı sağlamlaştırır.

Formasyondan Çıkışta Hedef
Formasyondan çıkıştaki hedef megafon ağzındaki aralığın en az % 60’ı ile formasyon yüksekliği arasında olması beklenir.

***
Bu yazıyı faydalı bulduysanız, ücretsiz ABONE olup, yeni yazılarımdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

 14,111 toplam,  10 bugün