Köpekbalığı (Shark) Formasyonu

Köpekbalığı formasyonu, Scott M. Carney tarafından tespit edilmiş harmonik bir formasyondur. M veya W şekline benzer bir yapıdır. Formasyonun tespiti dip ve tepe noktalarının birbirlerine göre konumunun kontrol edilmesiyle tespit başlar.

Ayı Köpekbalığı (Bearish Shark) formasyonunda ikinci dip ilk dipten daha aşağı seviyede, Boğa Köpekbalığı (Bullish Shark) formasyonunda ise ikinci tepe ilk tepeden daha yukarı seviyededir. Aşağıda Ayı Köpekbalığı formasyonu tespiti detaylı şekilde açıklanmıştır. Boğa Köpekbalığı için aynı işlemlerin tam tersi yönde yapılması gerekmektedir.

İkinci dibin ilk dipten daha aşağıda olduğunu gördükten sonra ilk yapılması gereken şey ilk dipten ikinci dibe giderken yaşanan hareketlerin Fibonacci oranlarına uygun olup olmadığını kontrol etmektir.

İkinci Dibin Kontrolü

İkinci dibe inerken kat edilen mesafenin ilk dipten hemen sonraki tepeye (yani W’nun ortasına) çıkarken kat edilen mesafenin1.13 ya da 1.618 katı olması gerekir.

2. V’nin Oluşumu

2 V harfinden oluşan W şeklinde 2. V’nin oluşumu esnasında kat edilen yükselişin aşağıdaki 4 kriterden birine uyması beklenir.

a) İkinci düşüş yaşanırken kat edilen mesafenin 1.618 katına ulaşması

b) İkinci düşüş yaşanırken kat edilen mesafenin 2.24 katına ulaşması

c) İlk düşüşün 0.886 Fibonacci düzeltme seviyesine ulaşması 

d) İlk düşüşün 1.13 Fibonacci uzatma seviyesine ulaşması 

ÖRNEK ÇALIŞMA : BUĞDAY (ŞİKAGO) – AYI KÖPEKBALIĞI FORMASYONU


© Copyright 2020 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. Harmonic Trading, Volume Three: Reaction vs Reversal

 5,606 toplam,  3 bugün