Kırık Camlar Teorisi

Kırık Camlar Teorisi (Broken Windows Theory), Wilson ve Kelling adında iki Amerikalı teorisyen tarafından 1980’lerin başında ortaya atıldı. Bu teori, aşağıdaki örnekle anlatılıyor:

“Birkaç camı kırık olan bir bina düşünün. Eğer camlar tamir edilmezse, bazı insanlar başka camları da kırmakta bir sakınca görmeyecektir. Bu şekilde devam ettiği görüldüğünde, binaya daha büyük zararlar vereceklerdir ve sonunda bina ve devamında o sokaktaki diger binalar, yaşanmaz hale gelecektir.”
kırık camlar teorisi
Bu teoriye dayanarak, küçük sorunlara ve kural ihlallerine öncelik vererek çok daha büyük sorunların çözülebileceğini öngören yetkililer, sonraki 20 yılda New York gibi kimi büyük şehirlerde suç oranının sıfıra yakın bir seviyeye inmesini sağladılar.

Kendi işinizde ya da çalıştığınız şirkette, önemsiz görünen sorunları hızla çözmeniz, benzeri hataların tekrarlanmasını ve bu ufak sorunlardan güç alan daha büyüklerinin oluşmasını önleyecektir. Çünkü büyük problemlerden kurtulmanın en kolay yolu, küçük problemler oluştuğunda hemen müdahale etmektir.

İleri Okuma İçin Tavsiyeler
1) Kırık Camlar Teorisinin İşletmelere Uyarlanması: Ölçek Geliştirme Çalışması
2 The Police and Neighborhood Safety : Broken Windows

 298 toplam,  2 bugün