Kartalların Yeniden Doğuşu

Kartallar ile ilgili ilham verici bir yeniden doğuş hikayesi anlatılır. Hikaye gerçekten güzel bir dönüşüm örneğini konu ediniyor. Gerçekliğine ilişkin bilimsel tartışmalara girmeden doğrudan hikayeyi anlatacağım. Çok sık paylaşılan bu yazının bilimsel durumunu incelemek isteyenler için ise, yazının sonunda bir bağlantı mevcut…

Bir Yeniden Doğuş Hikayesi

Kartallar, kuş türleri içinde en uzun yaşayan canlılardır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadırlar.

Bir kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Bir kartal bu aşamaya geldiğinde, iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir, ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarında, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal, gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bu halde bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden sökerek çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini de yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.kartalların yeniden doğuşu

Kendi yaşamımızda da sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geçmişin yüklerinden ve bazı anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz pişmanlıkları ve hüzünlerinden kurtulduğumuzda, yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlardan tam olarak faydalanabiliriz.

Hikayenin bilimsel incelemesini merak edenler için : The Rebirth of the Eagle Story

 377 toplam,  1 bugün