Kara Bulut Ayı Formasyonu (Dark Cloud Cover)

Kara Bulut Ayı Formasyonu adından da anlaşılacağı üzere yükselen bir piyasa üzerinde kara bulutların yani düşüş tehlikesinin belirdiği iki mumlu bir formasyondur.

Birinci gün beyaz bir mum oluşur. İkinci gün, piyasa boşluk bırakarak önceki günkü kapanışın daha yukarısında açılır. Bu, yeni güne oldukça pozitif bir başlangıçtır. Fakat bu güzel hava bir süre sonra yerini kara bulutlara bırakır zira piyasa ciddi bir satış yer. Öyle ki, fiyatlar boşluklu açılış nedeni ile işlemsiz geçilen bölgenin de çok altına inerek, ilk mumun gövdesinin orta noktasının altında bir kapanış gerçekleştirir.

Piyasada yükselişin hakim olduğu bir ortamda ikinci gün birden satış dalgasının gelmesi birşeylerin ters gittiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle Kara Bulut Ayı formasyonu bir dönüş formasyonudur. Formasyonun teyidi için üçüncü günü beklemek gerekir.
kara bulut ayı
Formasyonun Teyit Seviyesi
Üçüncü gün formasyonun teyidi için ikinci günkü kapanış fiyatlarının altına inmesi gerekir.

Stop Loss Seviyesi
Formasyon yönünde pozisyon alınmışsa formasyonun geçersiz olduğunun göstergesi ve dolayısı ile zarar kes seviyesi de ikinci günün en yüksek seviyesini yukarı kırması beklenir.

 1,732 toplam,  1 bugün