İki Karga Ayı Formasyonu (Bearish Two Crows)

İki Karga Ayı formasyonu üç mum çubuğundan oluşan bir dönüş formasyonudur. Bu formasyonda hızlı koşan alıcıların gücünün kademe kademe nasıl tüketildiğine şahit oluruz.

Formasyonun Tespiti
Bir yükseliş trendi sonunda oluşan İki Karga Ayı formasyonu teyit edilmeye muhtaç bir düşüş sinyalidir. Bu formasyonu tespit edebilmek için ardarda oluşan üç mumun şu şartları taşıması gerekir.

İlk mum yükselen bir piyasada oluşan normal boyda beyaz bir mumdur. İkinci gün açılışta da aynı piyasa devam eder ve boşluk bırakarak daha yukarıdan bir açılış gerçekleşir. Fakat açılış seviyesi satıcıların konumlandığı bir kademedir ve fiyatlar satış baskısı ile aşağı düşer. İkinci gün bu nedenle siyah renkte daha küçük bir mum oluşur. Fiyatlar birinci günün kapanış seviyesi üzerinde kapandığından gün aslında pozitif değişimle kapanır ve yüzeysel bakıldığında ciddi bir endişeye mahal yoktur. Üçüncü gün, önceki gün kapanış bölgesinin alış emirleri mi yoksa satış emirleri ile mi dolacağını takip etmek mantıklı olacaktır.
iki karga ayı

Üçüncü gün piyasa yatay ya da pozitif açılır. Yani fiyatlar açılışta ikinci günkü kapanış seviyesinin altına düşmemeyi başarmıştır. Fakat gün içinde satış emirleri daha yoğun gelmeye başlar ve ikinci gün işlemsiz geçilen boşluk bölgesi de geçilerek birinci günün gövdesi içinde kapanış gerçekleşir. Bu haliyle son 2 günün bütün kazanımları geri verilmiş ve satıcılar piyasayı domine etmektedir. Bu kavgadan satıcıların galip çıkıp çıkmadığından emin olmak için dördüncü günü beklemek gerekecektir.

Önemli Seviyeler
Dördüncü gün şu seviyeleri takip etmek önemlidir.
Düşen piyasa beklentisi ve formasyonun teyit seviyesi üçüncü günün kapanış fiyatıdır.
Formasyona ilişkin görüntünün bozulması için ise üçüncü günün en yüksek fiyat seviyesi takip edilmelidir. Bu seviye üstü genelde zarar kes seviyesi olarak kullanılır.

 4,136 toplam,  4 bugün