Güney Kore Mucizesi

Bizim Güney Kore Mucizesi, Kore halkının ise Han Nehri Mucizesi dediği başarı hikayesi incelenmeye değer bir vaka olarak önümüzde duruyor. Aslında bu başarıya mucize demek de çok doğru değil. Zira olayı mucize kelimesi ile tanımlamak başarının arkasındaki insan emeği ve aklının göz ardı edilmesine sebep oluyor. Oysa Güney Kore’nin bugün dünya ekonomisinde edindiği yer, tam bir başarı hikayesi ve insanüstü hiçbir unsurun etkisi yok. 

Güney Kore, bugün dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin oluşturduğu G-20 içerisinde 12. sırada yer alıyor. Ekonomik büyüklüğü ile Kanada’nın hemen arkasından geliyor. Hollanda, İsviçre ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinin ise önünde geliyor.

Savaşın bıraktığı enkaz kaldırılıyor

Bundan 66 yıl önce yani 1950-53 yılları arasında Güney Kore,  Kuzey Kore ile çok yıkıcı bir savaş yaşadı. II. Dünya savaşı bittiğinde Kore topraklarında Kuzey Kore ve Güney Kore olmak üzere iki ayrı Kore devleti kurulmuştu. Bu iki devlet Çin ve ABD’nin de müdahil olması ile 3 yıl boyunca savaştı. Savaştan geriye bir enkaz kalmıştı.

Doğal kaynaklar açısından da fakir ve ülkemiz gibi petrol yoksunu bir coğrafyaya sahip olan Güney Kore coğrafyanın kaderi olmasını reddetti. Savaş sonrasında önce siyasi istikrara odaklanan ülke, bir süre diğer ülkelerin gönderdiği yardımlarla yaşamaya çalıştı. 1960 yılında ise bir askeri darbe yaşadı. 1962 yılından itibaren ekonomi yavaş yavaş büyüme trendine girdi. Büyüme önce kamu yatırımları ile başladı. Karayolu, demiryolu, altyapı yatırımları derken inşaat sektörü ile büyüme ivme kazandı. Sonrasında ise açıklanan resmi kalkınma planları ve devlet teşvikleri yoluyla özel sektör desteklendi. Özel sektörün, Ar-Ge ve teknolojiye verdiği ağırlık sonucu ise dünya devi şirketlere sahip oldu. 

Araştırma ve Geliştirmeye yıllık 60 milyar dolar

Bugün Güney Kore’nin Ar-Ge harcamasının 60 milyar doları aştığı söyleniyor. Ülke milli gelirinin % 3.3’ünü araştırma ve geliştirme faaliyetlerine harcıyor. Ar-Ge harcaması olarak dünyada 7. sırada. Güney Kore sadece teknolojiyi araştırmıyor aynı zamanda sürekli geliştiriyor. 

Ar-Ge ve inovasyon kadar, şirket yöneticilerinin vizyoner ve hızlı karar verme özellikleri de büyümede bir diğer faktör olduğu dile getiriliyor. Öyle olmasa, Kore savaşın bitişinden 66 yıl sonra , 1.7 trilyon dolara yaklaşan GSMH’ya sahip olmalarını açıklamakta yetersiz kalabilirdik. Samsung, LG, Kia ve Hyundai gibi dünya devi şirketlere sahip olmalarını açıklayamazdık.

Güney Kore Mucizesi : mayalamak & modellemek

Güney Kore mucizesine, kendisinden daha önce aynı yolu yürüyen Japonya’nın da muhakkak katkısı olmuştur. Bugün 5.1 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe ulaşan, hemen yanı başındaki Japon mucizesi, şüphesiz, Güney Kore mucizesine örnek olmuştur. Şimdi de, Çin aynı yolda ilerliyor. Hem de rekabet üstünlüğü yanında, ölçek itibari ile tozu dumana katarak ilerliyor.

Her ne kadar bize uzak bir coğrafyada da bulunsalar da, bu başarılı örnekleri modelleyebilir; Japonya’nın, Güney Kore ve Çin’in mayaladığı iklimi Türkiye olarak biz de kendi coğrafyamızda mayalayabiliriz. Böylece, hem ülkemizin hem de kısır çekişmeler içinde yüzyıllarını heba eden Ortadoğu toplumlarının kurtuluşunu sağlayabiliriz.


© Copyright 2019 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için tavsiyeler

  1. https://tradingeconomics.com/country-list/gdp?continent=g20

 211 toplam,  1 bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir