Golden Cross nedir?

Golden Cross nasıl oluşur?

Golden Cross ya da Altın Kesişme, kısa vadeli bir hareketli ortalamanın uzun vadeli bir hareketli ortalamayı yukarı kesmesi sonucu oluşan, fiyatlarda yükseliş beklentisi doğuran teknik bir göstergedir. En yaygın kullanılan periyotlar 50 ve 200 periyotluk hareketli ortalamalardır. Periyotları daha kısa ve daha uzun almak mümkündür.

Golden Cross tespiti nasıl yapılır?

Golden Cross oluşumundan önce düşen bir piyasa vardır. Dolayısı ile hem fiyat eğrisi, hem de kısa vadeli (50 günlük) hareketli ortalama, uzun vadeli (50 günlük) hareketli ortalamanın altında seyreder. Sonrasında piyasa şu şekilde gelişir:

  • Birinci adımda, fiyat eğrisi önce kısa vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü keser.
  • İkinci adımda, fiyat eğrisi uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü keser.Artık fiyatlar iyice hareketlenmiştir ve hareketli ortalamaları da arkasından sürüklemeye başlamıştır.
  • Üçüncü adıma, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü keser.Bu üçüncü kesişmenin olduğu yer Altın Kesişme noktası olarak adlandırılır.

Aşağıdaki Brent petrol fiyat grafiğinde Altın Kesişme örneklendirilmiştir.

Golden Cross nedir

Nasıl yorumlanır?

Hareketli ortalamalar piyasa oyuncularının ortalama maliyetlerini de bir anlamda yansıtmaktadır. Örneğin; 200 günlük bir hareketli ortalama son 200 gün içerisinde pozisyon alanların ortalama maliyeti olarak ele alınacak olursa, aynı mantıkla 50 günlük hareketli ortalama da son 50 günde piyasada pozisyon alanların ortalama maliyetini gösterir, denilebilir. Karşılaştırmayı yaparken de bu mantıkla değerlendireceğiz.

Düşen piyasanın etkisi ile önceleri uzun vadeli yatırımcıların maliyetinin altında bir maliyete sahip olan kısa vadeli yatırımcılar, fiyatların cazip olmasının da etkisi ile talebi artırmış ve fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Öyle ki, Golden Cross durumuna gelindiğinde, son 50 günde pozisyon alanların ortalaması, son 200 günde pozisyon alanlar ile aynı seviyeye gelmiştir. Bu kesişme noktasından sonra da kısa vadeli yatırımcılar daha fazla fiyat ödemeye razı olarak fiyatların yükselmesine devam ederler.

Aslında,Golden Cross noktasına kadar belirli bir ölçüde yükseliş gerçekleşmiştir fakat yine de devam etme ihtimali kuvvetlidir diye yorumlanır. Bunun nedeni, şöyle bir benzetme ile daha kolay anlaşılabilir. Trend suyun akıntı yönüne benzetilirse, trend içindeki geri çekilmeler suyun dalgalanmasına benzetilebilir. Suyun dalgalanması (iniş-çıkışlar) devam edecektir ama akıntı yönü (trend yönü) kendisini göstermiştir denilebilir. Suyun akıntı yönünü değiştirecek majör gelişmeler olmadıkça yükselişin devam etmesi beklenir.

Dikkat !

Aslında indikatörlerin hepsi gibi Golden Cross da piyasayı gecikmeli takip eder ve gelecekte oluşacak fiyat hareketlerini garanti etmez. Fakat piyasadaki son gelişmeler hakkında bilgi ve yeni hareketler hakkında ipucu verir. Golden Cross oluşumun yanlış bir sinyal vermediğinden emin olmak için diğer indikatörler ile de teyit etmek gerekir.

Golden Cross tespiti yapılan emtianın işlem hacminin az veya sınırlı sayıda oyuncu tarafından yönlendirilen (domine edilen) bir emtia olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Golden Cross oluşumu, bu oluşumun tam tersi olan ve Death Cross olarak adlandırılan kesişme ile karıştırılmamalıdır.


© Copyright 2019 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. Hareketli Ortalamalar

 180 toplam,  1 bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir