Gartley Formasyonu

Gartley formasyonu, Harold McKinley Gartley’in 1932 yılında yayınlanan “Profits in the Stock Market” adlı kitabında incelediği, daha sonra ise Larry Pesavento’nun Fibonacci geri çekilme oranlarını da ekleyerek geliştirdiği harmonik bir formasyondur.

Gartley’in kitabının 222. Sayfasında ele alınması nedeni ile “Gartley 222” formasyonu olarak adlandırılır. Tepe ve diplerin Fibonacci oranlarına uyumlu olarak oluştuğu harmonik bir formasyondur. Bullish Gartley, M harfine benzerken, Bearish Gartley W harfine benzer.

Gartley formasyonu, ABCD formasyonundan bir ayak fazladır. Bu nedenle Gartley fiyat salınımları XABCD olarak gösterilir.

Bullish Gartley Formasyonu Tespiti

  • 1. tepe (A noktası) ile 2. tepe (C noktası) arasındaki oran 0.382 veya 0.886 olmalıdır. İkinci tepenin ilk tepeden daha alçak olduğu bir desendir.
  • 1. dip (B noktası) ile 2. dip (D noktası) arasındaki oran 1.272 veya 1.618 olmalıdır. Bu ikinci dibin ilk dipten daha düşük olduğu bir durumdur.
  • Formasyonun başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki oran 0.786 olmalıdır. Bu bitiş noktasının başlangıçtan daha yüksek oluştuğu bir durumdur.
  • İlk ve ikinci tepeden iniş mesafeleri birbirine eşittir. (AB=CD)

ABCD formasyonunda olduğu gibi genellikle AB ve CD ayaklarının aynı sürede oluşması beklenir. Fakat zorunlu değildir.

Formasyonun Yorumlanması

Formasyon Tipi

Formasyondan Çıkış

D noktasına gelene kadar desenin çizilmesi ile formasyon tamamlanır. Formasyondan çıkış XA ayağının yönünde bir hareketle gerçekleşir. D seviyesinde beklenen bu atak için diğer indikatörleri kontrol etmek her zaman faydalıdır. Mum çubuklarının oluşumlarındaki sinyallerde teyit amaçlı kullanılabilir.

Formasyon Hedefi ve Stop Loss

Formasyondan çıkışta hedef CD ayağının 0.618 oranında bir yükseliş veya XA ayağı kadar bir mesafedir. Formasyonun başlangıç seviyesinin (X noktası) altı ise genellikle stop loss seviyesi olarak kullanılır.


© Copyright 2020 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. The Gartley Trading Method: New Techniques To Profit from the Market’s Most Powerful Formation 

 5,353 toplam,  2 bugün