Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı

Patrick Lencioni, ekip yönetimi konusunda en çok tanınan yazarlardan biri ve “Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı” adlı eserinde çok önemli tespitler yapıyor. Siz de ekiplerinizi ve ekip ruhunu geliştirmek istiyorsanız bu aksaklıkları öğrenmenizde fayda var.

İşte 5 temel aksaklık:

1) Güven Eksikliği: Yanlış ve zayıf yönleri konusunda birbirlerine karşı gerçekten açık olmayan ekip üyeleri, güven için gerekli temeli oluşturamazlar.

2) Çatışma Korkusu: Güven eksikliğinin yıkıcı bir yanı vardır ve çatışma korkusuna sebep olur. Güven eksikliği olan ekipler, sansürsüz ve ateşli fikir tartışmalarına girmezler. Bunun yerine örtülü ve üstü kapalı yorumlarda bulunurlar.

ekiplerin 5 temel aksaklığı
Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı

3) Bağlılık Eksikliği: Sağlıklı bir çatışmanın yokluğu bir sorundur; çünkü bu ekipte üçüncü bir aksaklığa neden olur: Bağlılık eksikliği. Görüşlerini açık ve ateşli tartışmalarla ortaya koyamayan ekip üyeleri, toplantılar sırasında çoğunlukla aynı fikirdeymiş gibi görünseler bile, aslında çok ender olarak, belki de hiçbir zaman bu kararları benimseyip bağlı kalmazlar.

4) Hesap Sorulabilirlikten Kaçınma: Gerçek bağlılık ve benimsemeden uzak olan ekip üyeleri, dördüncü aksaklık olan hesap sorulabilirlikten kaçınmanın pençesine düşerler. Kendilerini açık bir eylem planına bağlı hissetmeyen insanlar konuya ne kadar odaklanmış ve hırslı olurlarsa olsunlar, ekibin çıkarlarına ters düşen davranışlardan ötürü çalışma arkadaşlarına hesap sormaktan kaçınırlar.

5) Sonuçları Dikkate Almama: Birbirinden hesap sormayı başaramamak beşinci aksaklığın gelişip büyümesine yol açar. Ekip üyeleri kendi bireysel gereksinimlerini (ego, kariyer ya da takdir edilmek gibi) ön planda tutar ya da kendi bölümlerinin gereksinimlerini ekibin ortak hedeflerinden daha fazla önemser ve sonuçları dikkate almama aksaklığı kendini gösterir.

© Copyright 2020 Ayhan Gökner

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.

 518 toplam,  1 bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir