Dolar Endeksi nedir?

Dolar Endeksi, Amerikan Dolarının (USD) 6 majör para birimi karşısındaki gücünü ölçmek amacı ile geometrik ortalamaya göre hesaplanan bir endekstir. USDX veya DXY kodu ile gösterilir.

Bretton Woods sisteminin terk edilmesinden sonra 1973 yılında hesaplanmaya başladığında 100 endeks değeri ile ölçülmeye başlamıştır.

Sepetteki kurlar ve ağırlıkları ABD’nin ticaret hacminin en yüksek olduğu ülkeler göz önünde bulundurularak alınmıştır. İlk oluşturulduktan sonra 1999 yılında pek çok Avrupa ülkesinin Euro’ya geçmesi sonucu sepet güncellenmiştir. Fakat sepetin oluşturulma amacına yönelik güncelliğini yitirdiğine yönelik tartışmalar vardır. Pek çok ekonomist, Çin ve Meksika gibi ülkeler ile ABD’nin artan ticaretine istinaden Yuan ve Meksika Peso’sunun da sepete eklenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu amacı sağlamaya yönelik sonradan ticaret hacmine göre başka endeksler de oluşturulmuş olsa da USDX hala en çok takip edilen kur endeksidir.

Dolar Endeksi sepetinde hangi kurlar var?

Dolar Endeksi sepetinde bulunan para birimleri ve ağırlıkları şu şekildedir.

  • Euro 57.6 %
  • Japon Yeni 13.6 %
  • İngiliz Sterlini 11.9 %
  • Kanada Doları 9.1 %
  • İsveç Kronu 4.2 %
  • İsviçre Frankı 3.6 %

Dolar Endeksi 2020 yılına kadar en yüksek 164.72 (1985 yılında) ve en düşük 70.698 (Mart 2008) değerine ulaşmıştır. Güncel Dolar Endeksi değerleri için tıklayınız.

Dolar Endeksi, spot kurlar ile hesaplanan spot bir endeks olmasına rağmen döviz riskine karşı hedge amaçlı kullanma imkanı vermek amacı ile 1985 yılında vadeli işlem (futures) kontratı, 1986 yılında ise opsiyon kontratları da piyasaya arz edilmiştir.

Dolar Endeksinin yükselmesi, Amerikan Doları’nın diğer para birimleri karşısında değer kazandığını, endeksin düşmesi ise Amerikan Doları’nın diğer para birimleri karşısında değer kaybettiğini gösterir.


© Copyright 2020 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. https://www.theice.com/publicdocs/futures_us/ICE_Dollar_Index_FAQ.pdf
  2. https://www.theice.com/products/194/US-Dollar-Index-Futures
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_largest_trading_partners_of_the_United_States

 329 toplam,  5 bugün