Bollinger Bandı

Bollinger Bandı nedir?

Bollinger Bandı, teknik analiz çalışmalarında yaygın olarak kullanılan bir indikatördür. 1980’lerde John Bollinger isimli bir analist tarafından hareketli ortalamaya, standart sapma da eklenerek oluşturulan bir fiyat kanalı olarak geliştirilmiştir. 3 adet eğriden oluşur. Ortadaki eğri 20 günlük hareketli ortalamayı, alttaki eğri hareketli ortalamadan 2 standart sapma çıkarılması sonucu oluşan eğriyi, üstteki eğri ise hareketli ortalamaya 2 standart sapma eklenmesi sonucu oluşan eğriyi temsil etmektedir.

Bollinger Bandı

Bollinger Bandında Periyot ve Standart Sapma Seçimi

John Bollinger, kendi çalışmalarında 20 günlük hareketli ortalama ve 2 standart sapma kullanmıştır. Daha uzun periyotlarda daha fazla, daha düşük periyotlarda ise daha az standart sapma kullanılabilir. Ayrıca, aşırı hareketli emtialarda periyotun daha uzun ve standart sapmanın daha fazla ve durgun emtialarda periyotun daha kısa alınması ve standart sapmanın daha düşük alınması daha uygundur.

Trend ve Bollinger Bandı

bollinger bandı
John Bollinger

Fiyatların bandın üst veya alt kanalı içerisinde hareket etmesi ve düzeltmelerde hareketli ortalamanın sağlam bir destek veya direnç olarak çalışması bir trendin varlığını teyit eder. Trendin varlığı durumunda hareketli ortalamaya kadar sarkan tepki hareketleri pozisyon büyütmek için de uygun yerlerdir.

Bir trend oluşumundan sonra fiyatların trend yönünde hareket etmeye başlamasıyla hareketli ortalama da fiyatları takip etmeye başlar. Böylece bant da aynı şekilde fiyatları takip etmeye başlar. Hareketli ortalamanın bandı ortadan 2’ye ayırdığını düşünecek olursak, yükselen bir piyasada fiyatlar bandın üst kanalında, düşen bir piyasa ise fiyatlar bandın alt kanalında hareket ederler. Her iki durumda da trend içerisinde oluşacak tepki ya da düzeltme hareketleri hareketli ortalama seviyesine kadar gitme potansiyeline sahiptir.

Püf Noktası: Hareketli ortalama destek ve direnç olarak işlev gördüğünden hareketli ortalamanın kırılması pozisyon açmak veya kapamak için izlenmesi gereken bir bölgedir. Fakat bunun bir istisnası vardır. Fiyatların hareketli ortalamayı kırmasına rağmen hareketli ortalama eğrisinin yönü değişmedi ise beklemek gerekir. Özellikle trend içindeki düzeltmelerde hareketli ortalama ihlallerinde ortalamının yönünün değişmediği ve düzeltmeden sonra trendin aynen devam ettiği kolaylıkla gözlemlenebilir.

Dikkat : Fiyatlar bir trend içerisinde alt veya üst bandı kovalamaya devam eder. Banttan kopar ve kanal ortasına doğru harekete başlarsa ivme kaybediyor demektir.

Destek ve Direnç 

İlk etapta bant ortasında yer alan hareketli ortalama eğrisi destek ya da direnç görevi görür. Eğer fiyatlar bu eğriyi geçerse diğer banda ulaşma çabası içerisinde olur.

Püf Noktası : Hareketli ortalama eğer piyasada belirgin bir trend var ise güçlü bir destek veya direnç vazifesi görecektir. Belirgin bir trend yoksa ve fiyatlar yataya sardı ise hareketli ortalamanın gücü de daha az olacak, hareketli ortalama ihlalleri ve çevresinde dolanma daha kolay olacaktır.

Bant Daralması : İnceldiği yerden kopar !

Bandın daralması ve genişlemesi piyasadaki volatilitenin bir sonucudur. Volatilite yüksekse standart sapma yüksek çıkar ve bant genişlerken, volatilite düşükse standart sapma düşük çıkar ve bant daralır.

Daralan bant fiyatlarda sert bir hareketin öncü göstergesidir. Fiyatın yönü ile ilgili net bir bilgi vermese de yaklaşan fırtınanın habercisidir.

Püf Noktası : Piyasadaki daralma ne kadar uzun sürerse kopma da o kadar şiddetli olur. Aynı şekilde kısa süreli bir daralma da daha zayıf bir kopmayla sonuçlanır.

Bandın daralması piyasada volatilitenin azalması ve dolayısı ile standart sapmanın azalmasının bir sonucudur.

Daralma sonrası oluşacak kopmanın hangi yönde oluşacağına ilişkin Bollinger Bandı bir öngörü vermez. Trend yönü ile ilgili diğer indikatör ve mum formasyonlarından ipucu aramak daha doğru sonuçlar verebilir.

Bant İhlalleri

Standart sapma ile hareketli ortalama ortalama çevresinde oluşturulan alt ve üst bantlar arasındaki alan belirli bir güven aralığı içinde sonraki fiyat hareketinin bulunacağı bölgeyi temsil eder ve çoğunlukla da fiyatlar bantların oluşturduğu bu kanal içerisinde kalır.

Fakat bazen piyasada volatilite çok yüksektir ve fiyatlar Bollinger Bandını ihlal ederek bant dışına da taşar. Bandın delinmesi olarak adlandırılan bu hareket sonrası fiyatların tekrar kanala dönmesi beklenir. Yani hemen arkasından bir çeşit düzeltme tepkisi gelir. 

Püf Noktası: Kendi gözlemlerime göre bunun olması için fiyatların bant dışında kapanıp kapanmadığını dikkat etmek daha doğru sonuç vermektedir. Bant dışında kapanmadığı sürece sadece mum formasyonu iğneleri ile yapılan ihlallerin düzeltmeye sebep olması daha az gerçekleşiyor.

Uyarı !

Bollinger Bantları, en kullanışlı indikatörlerden biri olmasına rağmen tek başına yeterli değildir. Ayrıca, bir indikatörün başka bir indikatörle doğrulanmaya çalışması da genelde doğru sonuç vermez. Yapılması gereken şey Bollinger Bantları gibi bir indikatörün bir osilatör, hacim verisi veya mum formasyon analizleri ile de teyit etmeye çalışmaktır.


© Copyright 2020 Ayhan Gökner 

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.


Bu yazıyı okuyanlar genellikle şu yazıları da okudular:

İleri okuma için öneriler

  1. John Bollinger

 1,072 toplam,  2 bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir