Bayrak Formasyonu

Yükseliş trendlerinde sıkça görülen bir formasyon olan bayrak formasyonu, bir devam formasyonudur. Fiyatların kısa bir zaman zarfında yaşadığı yüksek artışın ardından bir düzeltme ve güç toplama döneminde oluşur.

Formasyonun Tespiti
Bayrak formasyonunu tespit etmek oldukça kolaydır. Hızlı bir yükselişten sonra, bir yandan kar realizasyonu yapan satıcılar, bir yandan da yükseliş hareketine katılmaya çalışan alıcılar arasında fiyat dar bir alanda iniş ve çıkışlar yaşar. Fiyatlar dar bir bant içerisinde gelip giderek bir bayrak çizimini tamamlar. Bu hareketler bir dikdörtgen ya da paralelkenara benzer. Bu bölüm bayrağı oluşturur. Konsolidasyon öncesi yaşanan hızlı yükseliş ise oldukça dik görüntüsü ile bayrağın direğini oluşturur. Bayrak yataydır ya da trend tersine bir eğimi vardır.

Yükseliş hareketi sırasında yani bayrak direği oluşurken oldukça yüksek olan işlem hacmi bayrak oluşumu sırasında belirgin bir şekilde azalır.

bayrak formasyonu

Formasyondan Çıkış
Formasyondan çıkış trendle aynı yönde olur. Bayrak kanalının üst seviyesi üzerine fiyatların çıkması ve direncin hacimle kırılması ile formasyondan çıkılmış olur. Bayrak oluşumunda iyice azalan hacim formasyondan çıkışta tekrar bir artış yaşar.

Formasyondan Çıkışta Hedef
Bayrak formasyonunda hedef tespitinde bayrak direğinin yüksekliği kullanılır. Yani bayrak çizimine kadar olan mesafe kadar fiyatların tekrar yükseliş potansiyeli vardır. Bir diğer tabirle, fiyatların gidebileceği yolun orta noktasında dinlenme ve güç toplama molası verdiği varsayılır. Dolayısı ile bir bayrak ne kadar uzun bir direğe sahipse yükseliş potansiyeli o kadar fazladır.

Bayrak formasyonu, düşen bir trendde oluşursa aşağı yönlü oluşacağından, Ters Bayrak Formasyonu olarak adlandırılır. Bunun dışında her şey bayrak formasyonu ile aynıdır.

© Copyright 2021 Ayhan Gökner

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.

 519 toplam,  2 bugün