Başarıya Giden Yol ve Kristof Kolomb’un Yumurtası

Coğrafi keşifleri yapan kişilerin özel kişiler olabileceğini hiç düşündünüz mü? Neden Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb da, bir başkası değil? Bunun rastlantısal bir keşif olduğunu ve özel bir yetenek gerektirmediğini savunabilirsiniz. Tıpkı bazı İspanyollar gibi…Ama işin aslı hiç de öyle değil. Buyrun, beraberce Kolomb’un şöhretinin tartışıldığı yıllara gidelim…
kristof kolombun yumurtası

Zor Olan Yapmak Değilse, Nedir?

Kristof Kolomb, yaptığı keşifler nedeni ile önemli bir şöhret kazanmış ve ilgi odağı olmuştu. İtalyan asıllı Kolomb, bir gün İspanyollarla akşam yemeği yerken, yemektekilerin çoğunun yaptığı işi küçümseyen tavırları ile karşılaştı. Masadakilerden biri, yüksek sesle, “Oraları keşfetmek zor bir iş değildi” dedi. Kolomb, bir şey demeden eline bir yumurta aldı ve masanın yanında oturanlara sordu:

-Hanginiz bu yumurtayı dik olarak dengede durdurabilir?

Masada bulunan herkes denedi, fakat hiçbiri başaramadı. Kristof Kolomb, kendinden emin bir şekilde yumurtayı aldı, ucunu tabağın kenarına hafifçe vurarak kırdı ve yassılaşan ucu tabağına diklemesine tuttu. Elini çektiği zaman yumurta dik vaziyette dengede kaldı. İspanyollar hemen itiraz ettiler:

-Bu zor bir şey değil ki! Hepimiz yaparız!

Kolomb güldü ve tartışmaya noktayı koydu:

-Doğru! Zor şey değil. Zor olan, bunu düşünebilmektir!

Kristof Kolomb haklıydı. Bunu yapmak zor değildi. Zor olan bunu düşünebilmekti.

Bazen çok basit olan şeyleri, düşünmeyi beceremediğimizden ya da düşünce ve bakış açımızı değiştiremediğimizden başaramayız. Bir sorunu elimizdeki verilerle çözemiyorsak ya veri setini ya da bakış açımızı değiştirmemiz gerekir. En zor ve karmaşık durumlarda bile çok basit çözüm yolları olabilir. Bu, iş hayatımızda çok önemli değişimlere vesile olabilecek değerde bir düstur. Sizce de öyle değil mi?

© Copyright 2021 Ayhan Gökner

Bu sitedeki yazılar telif hakkına tabi olup, ancak kaynak gösterilmek ve bağlantı (link) verilmek kaydı ile kısmen alıntılanabilir.

 225 toplam,  2 bugün